Doğanşehir Oto Kiralama

Doğanşehir Oto Kiralama

Doğanşehir Oto Kiralama

Doğanşehir Hakkında

Doğanşehir’in ilk yerleşiminin M.Ö. 66 yılında Romalılar tarafından Hıristiyanlığı Asya'ya yaymak amacıyla oluşturulduğu sanılmaktadır. Kısa el değiştirmelerle 758 yılma kadar Bizanslılar'm elinde kalan Zipetra adlı ilçe, bu tarihte Abbasi halifesi Harun Reşit tarafından ele geçirilmiş ve imar edilmiştir, 857 yılına kadar Arapların elinde kalan ilçe, daha sonra Bizanslılar'm eline geçmiş, 1399 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı topraklarına katılmış, 1401 yılında ise Timur tarafından yağmalanmıştır.

1515 yılında tekrar Osmanlı topraklarına katılan ilçe 1877'den önceki adı Viranşehir veya Harapşehir olan ilçe, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında doğudan getirilerek yöreye yerleştirilen halkından dolayı Muhacir Köyü diye adlandırıldı. Besni'ye bağlı bir köy iken aynı yılda nahiye merkzi olmuştur. 1929'da bucak merkezi oldu. 1933'te Doğanşehir adını alan şehir, 1 Nisan 1946'da Akçadağ ilçesinden ayrılarak bağımsız bir ilçe durumuna getirilerek Malatya'ya bağlanmıştır.

Gezilebilecek Yerler

Sürgü Barajı, Polat Balık Yaylası, Sulu Mağara, Şakşak, Sürgü, Takas, Harapşehir İçmeceleri, Beypınarı, Acıpınar Yaylası, Sıtmapınarı, Yıldızsubaşı, Çığlık Ağaçlıkları, Kayapınarı, Sürmeli pınarı, Erkenek, Sakaltutan Suyu, Değir¬ men Deresi, Reşadiye Pınarı, Topraktepe'de Kayapınar.

Malatya'dan Doğanşehir Kaç Km?

Malatya - Doğanşehir arası mesafe süre olarak yaklaşık 52 Km 45 dakika sürmektedir.

Erhaç Havalimanından Doğanşehir Kaç Km?

Malatya Havalimanı Doğanşehir arası mesafe : 61 Km'dir.

DOĞANŞEHİR ARAÇ KİRALAMA BİZİ ARAYIN