Akçadağ Oto Kiralama

Akçadağ Oto Kiralama

Akçadağ Oto Kiralama

Akçadağ Hakkında

Akçadağ ilçe merkezinde yer alan Akçadağ (Arga) Höyük, Ören Höyük ve İkinciler Höyük’te yapılan yüzey çalışmaları ışığında, Akçadağ ve çevresinde ilk yerleşimin Eski Tunç Devri’nde başladığı, bu sürecin Hitit, Geç Hitit, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde de devam ettiği anlaşılmıştır. İlçe merkezi 1858 yılında Arga’ya (şimdiki ilçe merkezi) taşınmıştır. İl merkezinin batısında, 38 kilometre mesafede bulunan ilçe, Sultansuyu boyunca uzanan Akçadağ Ovası’nda kurulmuştur.

İlçe alanı, doğusundaki düzlük dışında genellikle dağlık alanlardan oluşmaktadır. Bu dağlık alanlarda birçok yayla mevcuttur. Meşenin çoğunlukta olduğu dağları, çayır ve otlakların yer aldığı ova ve düzlükleriyle Akçadağ, uygun doğal şartların bir araya geldiği şanslı bir ilçemizdir. Bu özelliği nedeniyle tarımsal üretimde kendine has tatlar yaratan Akçadağ, Osmanlı döneminde ordu için zahire yetiştirilen bir bölge olmuştur. İdeal doğal koşulların bir araya gelmesi nedeniyle tarihte Osmanlı Sarayı’na asil atlar yetiştiren Akçadağ, günümüzde Sultansuyu Tarım İşletmesi’nde, şampiyon safkan Arap yarış atları yetiştirmektedir. Tarım ve hayvancılığın önemli geçim kaynağı olduğu ilçede hâkim tarım ürünü kayısıdır. 2011 yılı nüfus sayımı sonuçlarına göre ilçenin nüfusu 29.858’dir.

GEZİLECEK YERLER

ARGA TEPESİ:

İlçe merkezindedir. Höyük: günümüzde, üzerindeki yapılaşma nedeni ile bozulmuştur. Höyükte yapılan araştırmalarda: Eski Tunç çağı ve Hitit dönemine ait kalıntılar görülmüştür.

Höyükte: herhangi bir resmi arkeolojik kazı yapılmamıştır. Ancak, biraz önce de söylediğim gibi, günümüzde, höyük üzerinde ve çevresindeki yapılaşma nedeniyle, görüntü ve oluşumu bozulmuştur.

FERİK KALESİ:

Düvencik köyü yakınlarındadır. MÖ.1200 yıllarında Hititlerden tarafından savunma amaçlı olarak yapılmıştır. Kale arazisinde, resmi arkeolojik kazı çalışmaları yapılmamıştır. Kale yapısının girişi belirlidir, ancak çıkışı bilinmemektedir. Çıkışının, Tohma çayı civarında bulunabileceği düşünülmektedir.

LEVENT VADİSİ. BAĞKÖY KAYA KABARTMALARI:

Levent bucağındadır. Vadi boyunca, çeşitli jeolojik olaylar sonucu oluşan farklı büyüklükte mağaralar var. Bu mağaralarda, Geç Hitit döneminde kaldığı düşünülen kaya kabartmaları var. Vadi boyunca, yürüyüş yapılabiliyor. Ayrıca: izcilik ve gençlik kampları da kurulabiliyor.

SULTANSUYU ÜRETME ÇİFTLİĞİ:

Burada, yarış atları üretilmektedir. Hara ile Sultansuyu Barajı çevresinde, piknik ve dinlenme alanları var. Osmanlılar zamanından yani 1849 yılından günümüze ulaşmıştır. Özellikle: kuruluş yıllarından sonra, Erzincan’da bulunan 4.Ordu’nun zahire ve hayvan ihtiyacı buradan karşılanmıştır. 1919 yılında bir tay deposu olarak kurulan ve at yetiştirilmeye başlanan yöre, daha sonra çeşitli askeri birlikler için, sığınak olarak kullanılmıştır. 1929 yılında, Sultansuyu Harası olarak yeniden planlanan yörede, düzenli yatırımlar yapılarak, günümüzde: modern bir üretim çiftliği halene getirilmiştir.

Harada: anaç, kısrak tavlası, erkek taylar tavlası, dişi taylar tavlası, değirmen, fırın, memur evleri, ilkokul ve birçok yardımcı unsur yapı bulunmaktadır. Kuruluşundan sonraki dönemde, en iyi yarış atlarının temin edildiği stratejik bir merkez haline gelmiştir. Buradaki atlar, yarış atı olmak üzere, açık arttırmalarda, yüksek fiyatlarla satılmaktadır.

ULAŞIM

Malatya - Akçadağ arası uzaklık: 38 km'dir.

Alıntıdır. 


AKÇADAĞ'DA ARAÇ KİRALAMAK İÇİN BİZE ULAŞIN